חוות דעת דין זר

חוות דעת דין זר

משרדנו מתמחה במתן חוות דעת דין זר (Foreign Law Pleading) בדיני ירושה, עזבונות, מקרקעין ובנקאות. משרדנו נותן חוות דעת דין זר בדיני המדינות הבאות: ארה"ב (50 המדינות), קנדהאנגליה, אוסטרליה, דרום־אפריקהשוויץ, גרמניה אוסטריה וליכטנשטיין, איי הבתולה הבריטיים (British Virgin Islands – BVI), איי קיימן וקפריסין.

אנא צרו עמנו קשר במשרד, או ישירות עם עו"ד שמואל אוברסקי עבור חוות דעת בדין זר לארה"ב, קנדה, בריטניה, אוסטרליה, דרום אפריקה, איי הבתולה הבריטיים, איי קיימן וקפריסין ועם עו"ד יוסי גליס עבור חוו"ד דין זר לשוויץ, גרמניה, אוסטריה וליכטנשטיין.

החוקים לפיהם נצרכת חוות דעת דין הזר הם:
» בדיני ירושה: חוק הירושה, תשכ"ה–1965
» בדיני מקרקעין: סעיף 10(ב) לתקנות המקרקעין (ניהול ורישום) התשע"ב–2011 וכן חוק אכיפת פסקי חוץ התשי"ח1958

   חוות דעת דין זר לארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה ודרום־אפריקה

שמואל (שומי) אוברסקי, שותף־מייסד במשרדנו, הוא מומחה לדיני ירושה, עזבונות, בנקאות, מיסוי ומקרקעין בארה"ב, אנגליה, איי הבתולה הבריטיים, איי קיימן וישראל. שמואל עלה מארה"ב בשנת 2008 לאחר שעבד בשניים ממשרדי עורכי־הדין הגדולים בעיר ניו יורק. את התואר הראשון שלו למד שמואל ב־London School of Economics ואת התואר השני, עם התמחות במיסוי, באוניברסיטת בוסטון. לאחר העלייה לארץ עבד שמואל במשרד גולדפרב ושות', מן המשרדים הגדולים והנחשבים בישראל. הוא החליט כי הוא רוצה להביא מן התרבות המקצועית האמריקאית אל תוך העשייה המשפטית הישראלית ולעשות כן במשרד עצמאי – גליס אוברסקי.

שמואל הוסמך בלשכת עורכי־הדין במדינת ניו יורק, וכן בלשכות בתי המשפט הפדרליים במחוז המזרחי והדרומי של ניו יורק. לאחר עלייתו ארצה הוסמך גם בלשכת עורכי־הדין של ישראל. שמואל נותן חוות דעת מומחה בדין זר עבור כל 50 המדינות בארה"ב, ובתדירות רבה במדינות הבאות: ניו־יורק, ניו־ג'רזי, קליפורניה, פלורידה, אילינוי ודלוור. זאת, לפי פסיקתו המפורסמת של בית-המשפט העליון בפסק דין ע"א 6796/97 ברג יעקב ובניו (רהיטים) בע"מ נ' Berg East Imports Inc (פ"ד נ"ד 1, 697).

במקרה האמור, נדונה תקפותה של חוות דעת מומחה (Foreign Law Expert) שהוסמך במדינת ניו יורק, ביחס לדין שחל במדינת ניו ג'רזי. בית המשפט העליון הכיר במומחה, שעסק באורח קבע במשפט אמריקאי במדינות שונות בארה"ב, כמומחה לדין זר במדינת ניו ג'רזי. בנוסף נקבע בפסק הדין כי משמעות המונח "מומחה לדין זר" נקבעת בין היתר בהתאם למבחנים של פרופ' מנחם שאוה ז"ל, לפיו הוא יכול להיות:

  1. עורך־דין או שופט העוסק או עסק בפרקטיקה במסגרת אותה שיטת משפט, שמדובר בה;
  2. משפטן, התופס עמדה רשמית, הדורשת – ומשום כך גם מניחה – ידיעה משפטית במסגרת אותה שיטת משפט, שמדובר בה (גם כאשר לא עסק בפרקטיקה);
  3. אדם אחר (אף אם אינו משפטן), אשר מפאת מקצועו או עיסוקו ניתנה לו ההזדמנות לרכוש לו ידיעה בחוק הנדון
— מ' שאוה, "טיבו ואופן הוכחתו של הדין הזר במשפט האנגלו־אמריקאי ובמשפט הישראלי", עיוני משפט ג' (תשל"ד) עמ' 740

 

שמואל עוסק בדין האמריקאי והקנדי ובדין האנגלי, האוסטרלי והדרום אפריקאי באופן יום־יומי, ומכאן פשיטא כי הוא מומחה לדין זר בארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה ודרום אפריקה. בנוסף, בהחלטת בית משפט לענייני משפחה מפי כבוד השופטת ורדה פלאוט בתיק בש"א (תל-אביב-יפו) 1578/04 הוכמן נ' הוכמן, נקבע מפורשות כי מומחה לדין זר שהוסמך באחת ממדינות ארה"ב יהיה כשיר לתת חוות דעת גם בעניין דין מדינות אחרות בארה"ב. לסיכום, משרדנו, באמצעות עו"ד שמואל אוברסקי, מוסמך לכל דעה ועניין לעסוק במתן חוות דעת מומחה לדין זר ב־50 המדינות של ארה"ב ובאנגליה.

ניתן לפנות ישירות לעו"ד שמואל אוברסקי בנושא דיני ארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה ודרום־אפריקה:

טל': 03-641-6412
נייד: 052-4000064

פקס: 03-974-2974

חוות דעת דין זר לשוויץ

משרדנו עוסק במתן חוות דעת דין הזר עבור שוויץ (שוויצריה), באמצעות עו"ד יוסי גליס, שותף־מייסד במשרד. יוסי עלה ארצה בשנת 2008, לאחר שעבד בסניף ציריך של אחד המשרדים המובילים בעולם  Baker & McKenzie. יוסי בעל תואר ראשון ושני מאוניברסיטת ציריך. הוא מעורכי הדין הבודדים בעולם שהוסמכו ללשכות עורכי־הדין הן בשוויץ והן בישראל והוא עוסק באופן יומיומי בדיני שוויץ – על כן מובן מאליו שהוא בין יחידי הסגולה המתאימים לתת חוות דעת בדין הזר לשוויץ ואשר בקיאים באופן הטוב ביותר בדין זה. שפת האם של יוסי היא גרמנית, ומלבדה הוא דובר אנגלית ועברית ברמת שפת אם, וצרפתית וספרדית ברמה טובה. ליוסי קשרים עסקיים ענפים בקרב אנשי מפתח במגוון ענפים במשק השוויצרי, הוא בקיא בשווקים השונים במדינה ומבקר בה בתדירות גבוהה.

ניתן לפנות ישירות לעו"ד יוסי גליס בנוגע לדין השוויצרי: 
טל': 03-641-6412
נייד: 054-558-7849

פקס: 03-974-2974

חוות דעת דין זר לגרמניה, אוסטריה וליכטנשטיין

לפי העקרונות שפירטנו לעיל, משפטן העוסק בדין מדינה כלשהי או רכש ידיעות בדין זה, מוסמך לתת חוות דעת בדין זה. עו"ד גליס רכש ידע רב בדיני אוסטריה, גרמניה, וליכטנשטיין ועל כן חוות דעת דין הזר למדינות אלו ניתנת במשרדנו באמצעותו.

חוות דעת דין זר לאיי הבתולה הבריטיים (BVI), איי קיימן (CI) וקפריסין

איי הבתולה הבריטיים (British Virgin Islands – BVI), איי קיימן (Cayman Islands – CI) וקפריסין (Cyprus) הינם מקומות רישום עבור חברות רבות מאד. היתרונות ברישום חברות באיים אלו רבים: פטור ממס־בולים בעת העברת מניות באיי הבתולה ואיי קיימן, מס חברות נמוך של 10% בלבד בקפריסין, קלות בהעברת החברה (מיגרציה, migration) לשיפוט טריטוריה אחרת, קלות בביצוע רכישה עצמית של מניות (stock repurchase), קלות ברכש חברות בנות, קלות בביצוע מיזוגים, בקפריסין – פטור ממס על חלוקת דיווידנדים לאזרחים ועוד.

עו"ד שמואל אוברסקי צבר ניסיון וידע רבים בדיני מדינות אלו, והוא נותן באופן מתמיד חוו"ד דין זר אודות דיניהן. ניתן לפנות אליו ישירות:

טל': 03-641-6412
נייד: 052-4000064 

פקס: 03-974-2974 

הצורך בחוות דעת דין זר לצוואת ועזבונות

מהי בעצם חוות דעת דין זר ובאילו מקרים יש בה צורך? המקרים הנפוצים ביותר הם ירושות של אדם אשר מקום מושבו האחרון היה בחו"ל אך הותיר אחריו נכסים בישראל. נכסים המועברים בירושה עשויים להיות: נכסי דלא־ניידי (נדל"ן), מיטלטלין, חשבונות בנק, קרנות, פנסיה, ניירות־ערך ובעצם כל נכס השווה התכנסות של בית הדין.

החוק הישראלי קובע כי על נכסיו של אדם שנפטר בחו"ל יחולו דיני מקום מושבו האחרון. לפיכך, במקרים בהם מקום מושב המנוח לא היה בישראל, אך היו לו נכסים בישראל, חייב בית המשפט לענייני משפחה בישראל לקבל ממומחה בדין הזר חוות דעת בנוגע לחוק החל על נכסי המנוח. בנוגע לצוואות ועזבונות ממוריש שמקום מושבו היה בחו"ל (והיו לו נכסים בישראל), בקשה לצו ירושה או בקשה לצו קיום צוואה תוגש על ידי היורשים לרשם לענייני ירושה במקום הנכס. הרשם מעביר את התיק לבית המשפט לענייני משפחה שיבחן את מסמכי הבקשה, כולל את חוות הדעת דין הזר. ייתכן שאותו מומחה יידרש להעיד בבית המשפט על מומחיותו ועל נכונות חוות הדעת שלו, ואף להיחקר בחקירה נגדית.

קביעת מקום מושבו של המנוח

ייתכנו מקרים בהם לא ברור כיצד לקבוע מהו מקום מושבו של המנוח. לדוגמא: מנוח שעל שמו חשבון בישראל, אשר טרם מותו התגורר בדירה שכורה באוסטריה, עבד בגרמניה, אך היה בעלים של דירה בשוויץ, בה גרו ילדיו ונכדיו ובה נוהלו כל חשבונות הבנק שלו (מלבד החשבון בארץ). הדין קובע כי במקרים מסוג זה יש להפעיל את מבחן הזיקה המרבית. המקום אליו היה מחובר המנוח באופן החזק ביותר (במספר גדול של זיקות, ובזיקות בעלות חשיבות עליונה) בזמן מותו נקבע כמקום מושבו.

חוות דעת דין זר עבור צד במשפט – עד מטעם

בנוסף לחוות דעת המוגשות לרשם לענייני ירושות, הרי שאם קיימת מחלוקת בין היורשים, רשאי כל צד להביא מומחה בדין זר כעד מטעמו. במרבית המקרים ייחקר העד גם בחקירה נגדית. פעמים רבות, הצד שיוכיח שבקיאותו בדין הזר הייתה גדולה יותר, או שפרשנותו הייתה נכונה יותר, הוא הצד שיזכה במשפט. על כן ישנה חשיבות מיוחדת לבחור מומחה אשר מצוי בדין הזר באופן יומיומי.

הצורך בחוות דעת דין זר עבור עסקאות נדל"ן בהם מעורבים תאגידים זרים

כאשר מתבצעת עסקת נכסי דלא ניידי (נדל"ן) בה אחד הצדדים הינו תאגיד זר, יש צורך בחוות דעת עו"ד הבקיא בדין המדינה בה רשום התאגיד על מנת לרשום את העסקה אצל רשם המקרקעין (טאבו). הדבר נקבע בסעיף 10 (ב) לתקנות המקרקעין (ניהול ורישום) התשע"ב–2011, ונכנס לתוקף בשנת 2012. לפי סעיף זה, במקרה ואחד הצדדים בעסקת מקרקעין הוא חברה זרה או תאגיד זר מכל סוג שהוא, יש לצרף לשטרי המכר:
  1. אישור של עורך דין החברה לפיו התאגיד קיים ומורשה לבצע את העסקה בה הוא צד
  2. אישור של עו"ד הבקיא בדין המדינה בה רשום התאגיד, לפיו לתאגיד מותר, לפי דיני מדינתו, לבצע את העסקה בה הוא צד
מדוע יש צורך בחוו"ד זו? הסיבה היא שישנן מדינות שלא מתירות לתאגידים לרכוש מקרקעין מחוץ לשטחן. מדינות אחרות עשויות לדרוש שעסקאות מקרקעין של תאגידים הרשומים בהן יובאו לאישור מיוחד אצל הרשויות המוסמכות לכך.

 

משרדנו מלווה תאגידים רבים ברישום עסקאות מקרקעין בארץ, ומספק חוות דעת דין זר בהתאם לסעיף 10 (ב) האמור לעיל לחברות רבות – מארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה, דרום אפריקה, איי הבתולה הבריטיים, איי קיימן, קפריסין, שוויץ, גרמניה, אוסטריה וליכטנשטיין.

קבלת ייעוץ וחוות דעת

טל': 03-641-6412
פקס: 03-974-2974

משרדינו ממוקמים בבית רובינשטיין, קומה 11, רח' לינקולן 20, תל־אביב, 6713412

 לקבלת חוות דעת דין זר לשוויץ, גרמניה, אוסטריה וליכטנשטיין ניתן לפנות ישירות לעו"ד יוסי גליס

טל': 03-641-6412
נייד: 054-558-7849

פקס: 03-974-2974

 לקבלת חוות דעת דין זר לארה"ב, קנדה, אנגליה, אוסטרליה, דרום־אפריקה איי הבתולה הבריטיים, איי קיימן וקפריסין ניתן לפנות ישירות לעו"ד שמואל אוברסקי

טל': 03-641-6412
נייד: 052-4000064
פקס: 03-974-2974

 

אין באמור לעיל משום תחליף לייעוץ משפטי ו/או לחוות דעת משפטית. מומלץ להיוועץ בעורך דין הבקיא בפרטי המקרה הספציפי לפני נקיטה בפעולות בעלות משמעות משפטית. אין לראות באתר זה ו/או באמור בו שידול למתן שירותים משפטיים.

 משרדנו מתמחה בחוות דעת דין זר בענייני ירושה בדין האמריקאי, הקנדי, האנגלי, האוסטרלי, הדרום־אפריקאי, השוויצרי, הגרמני והאוסטרי, דין איי הבתולה הבריטיים, איי קיימן וקפריסין

בנוסף נותן משרדנו חוות דעת בדין הזר גם עבור עסקאות מקרקעין בהם מעורב תאגיד זר הרשום באחת ממדינות אלה

Gellis Obrasky is an international boutique corporate law firm, focusing on the practice areas of private equity, venture capital, mergers and acquisitions (M&A), cross-border tax structuring and planning, international real estate transactions, banking and finance, investment funds, general corporate, commercial and regulatory matters and inheritance and estate matters.

גליס אוברסקי הוא משרד בוטיק אשר מתמחה בדיני מסחר חוצי גבולות וכן במתן חוות דעת דין זר בדין האמריקאי, השוויצרי, הגרמני והאוסטרי. בין היתר מתמחה המשרד בהון-סיכון, מיזוגים ורכישות, תכנון מס, עסקאות נדל"ן, בנקאות ופיננסים, קרנות, וירושות. המשרד הוקם על ידי יוסי גליס, מומחה בדין השוויצרי, האוסטרי הגרמני והישראלי ושמואל אוברסקי, מומחה בדין האמריקאי והישראלי.

Follow us on LinkedIn | Google+

Copyright © 2010-2017 Gellis Obrasky. All rights reserved.